Načítání...
 

Kritické čtení na léto

2013 / 17
Strana 1 / 2

Diskutovat k číslu 17 můžete kliknutím zde. Chcete-li diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Image

Proč nás Temelín zničí

Petr Umlauf


Kresba: Oldřich Krupička
linka_10px.jpg
Rozhodnutí o dostavbě 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín je zásadní infrastrukturní rozhodnutí na celou generaci. A dělají ho dosti nekompetentní lidé ovlivnění jaderným myšlením 70. let. Jenže v těchto dřevních dobách socialistické ekonomiky už dávno nežijeme. Není to jen referendum o specifické technologii, ale dalekosáhlé rozhodnutí o rekonstrukci energetického systému, o komplementaritě velkých a regionálních energetických zdrojů.

Temelín, hrob našich nadějí

Ve starším článku jsme psali, kterak Kalousek otočil o Temelínu. Kalousek jako ministr financí, který vykonává akcionářská práva v ČEZ, zvážil fakta a formuloval své stanovisko, které věrně papouškovala i jeho TOP09. Ale ještě v roce 2012 mluvil strážce státního dluhu úplně jinak. Neměl ani stín pochybnosti o dostavbě, jako ostatně nikdo z vládních řad. Až bolestné poznání nemožnosti zastavit exponenciální nárůst státního dluhu přiměla pana ministra v demisi k takto na české poměry odvážnému tvrzení.

Nemám právo říct, že odložíme Temelín. Mám právo říct, že z hlediska efektivity investice si nyní nejsem jistý," řekl. Až budou hotové příslušné analýzy, vládu s nimi seznámím. "A pak je otázka, jestli se vláda rozhodne na základě efektivity, nebo na základě energetické bezpečnosti státu."


Skupina ČEZ na svém webu argumentuje pro potřebu dostavby Temelína. Pozice exportéra 20 % české produkce elektřiny je pochopitelná. Celkové saldo vývozu a dovozu za rok 2011 je +17,0 TWh ( čistý export ), což činí 19,5 % z celkového množství elektrické energie vyrobené v ČR (87 561 GWh). Shrňme smysl této pochybné obchodní transakce za naše daně: Stavba nových bloků bude financována pouze z prostředků ČEZ, a. s., tedy vlastním kapitálem a bankovními úvěry. Proč je to nesmysl?

  • Po krachu albánské a bulharské akvizice společnosti ČEZ je toto tvrzení mírně řečeno problematické.
  • Partner do projektu se nenašel, i když ČEZ kontaktoval více než dvacet světových společností.

Další propagandistický zvonek je skryt v tomto nehorázném tvrzení:
Investiční náklady na stavbu nových bloků Jaderné elektrárny Temelín nemůžou mít vliv na cenu elektřiny v ČR. Cena elektřiny je totiž vždy dána aktuální situací na trhu, tzn. vytváří se na základě nabídky a poptávky. Trh s elektřinou v České republice je přitom plně otevřen i pro zahraniční dodavatele a odběratele. ČEZ, který chce být na tomto trhu úspěšný, musí být se svou cenou konkurenceschopný.


Jak se tedy Temelín zaplatí?
Cena bude trvale garantovaná formou doplatku jako dnes u OZE? Ministr v demisi Martin Kuba i celá parta zvaná ODS shrnuli problém takto:

Lepší stabilní elektřina z jádra a garantovaná cena než dodávky z nestabilních obnovitelných zdrojů. Je důležité zopakovat, že se bavíme o letech 2028 a dál. To znamená, že nám zmizí z našich složenek poplatek, který platíme za obnovitelné zdroje. Cena elektřiny na složenkách nebude proti dnešku narůstat. Naopak radikálně spadne a bude stabilně zajištěna i v případě zavedení garantovaných cen za elektřinu z Temelína.


Takže milí občané, vezměte rozum do hrsti: rozdíl stanovené výrobní ceny a aktuální tržní ceny zaplatí spotřebitel. Představa ODS o neviditelné ruce trhu skončila v kriminále, ale jak vidno, myslí pořád stejně. Neviditelný je v případě vize ODS pouze ten trh. V případě jaderné energie prostě neexistuje a ani nemůže existovat. Navíc energetická ruka hodně viditelného státu bude viditelná ze zákona a bude inkasovat za elektřinu podle regulační vyhlášky. Deformace ceny energie má podle ODS pokračovat trvale.Česká média za nečasu

Stanislav Blaha
linka_10px.jpg

Jaroslav Hašek ve své humoresce Národní listy již před více než sto lety brilantně popsal zákonitosti tržního prostředí aplikované na prostředí mediální. Doba pokročila, a místo sofistikované přetahované pánů Grégra a Kramáře jsme svědky scének mnohem prozaičtějších:

Prolog: Kašpárek v rohlíku

Nejnovější zpravodajský newsroom v Česku má za sebou kolaudaci. V novém sídle vydavatelství Economia v pražském Karlíně se totiž v sobotu odpoledne uskutečnila party pro zaměstnance mediálního domu a jejich blízké. V místech, kde už za měsíc budou naplno společně pracovat redaktoři všech titulů vydavatelství, hrála kapela Kašpárek v rohlíku a zaměstnancům se poprvé představil nový generální ředitel André Warnecke.
iHNed.cz, 1.6.2013
Hlasatelé svobody a individualismu jsou sestěhováni do karlínského mraveniště, aby byli pěkně pod dohledem svých šéfů. Kolik lidí bylo či ještě bude v souvislosti s tím ušetřeno a vyhozeno, se můžeme jenom domýšlet.

1. dějství: Andrej Babiš jde nakupovat

Paní Babišová ráno posílá svého muže pro mléko a rohlíky. Ve dveřích mu ještě připomíná: "Ty, Andreji, a nezapomeň koupit Mladou frontu." Andrej se za půl hodiny vrací a radostně volá: "Pozri, Monika, dali mi k ní ještě navrch zadarmo Lidovky!"

2. dějství: Andrej Babiš nebude dělat revoluční změny

Podle Babišova mluvčího Karla Hanzelky není podnikatelovým záměrem dělat ve vydavatelství revoluční změny, či propouštět zaměstnance. "Není naším záměrem dělat změny, které by vedly k propuštění lidí. V tomto směru bychom chtěli všechny zaměstnance uklidnit," řekl Hanzelka ČTK.

"Zcela odmítám, že by pan Babiš kupoval vydavatelství proto, aby zasahoval do obsahu novin. Souvislost s jeho politickými aktivitami vůbec nehledejte," uvedl Hanzelka. "Pokud byste se zeptali šéfredaktorů médií, která Agrofert doposud vlastní, všichni vám jednotně potvrdí, že je pan Babiš nijak neovlivňuje," dodal.

České noviny
Kdo alespoň trochu sleduje, co se dělo v podnicích, které převzal Andrej Babiš, tak se směje, až se za břicho popadá. Pokud ovšem není zaměstnanec společnosti MAFRA.

3. dějství: Andrej Babiš telefonuje redaktorovi Lidovek

AB: No, koukal jsem do monitoringu. V Právu mám otvírák, v Hospodářkách velký článek a Lidovkách jsem nic nenašel.
LN: No... Já, řikám. Na tiskovce já jsem byl... Bohužel, já jsem prostý redaktor, který neurčuje to, co kde bude.
AB: Takže vám to zakázali? Mám tomu tak rozumět?
...
AB: Výborně. To vám dal pan Balšínek?
LN: Ne přímo. Jako by já většinou nejsem přímo s ním ve styku.
AB: Aha. A kdo vám dal ten pokyn?
LN: Eh... Tak mám nad sebou šéfa domácího oddělení, ale ten předpokládám de na poradu. A tam je i se šéfredaktorem a dalšími jako s komentátory a se vším možným. Takže.
AB: Ale kdo vám to konkrétně řekl, že nemáte psát?

AB: Zajímavé. Zajímavé, že všeci vaši konkurenti na to zprávy dávaj, protože můj ksicht totiž prodává tě noviny, pokud jste to ještě nezjistil.
LN: Eh. Já...
AB: Vy asi nechcete, aby se noviny vaše prodávaly.
LN: Já říkám jsem v tomhletom, pane Babiši, malý pán. Já o těch věcech nerozhoduju. Nemůžu s tím úplně moc dělat.
AB: Jasně. Já se len vás ptám. Já se s vámi normálně bavim ako, ako občan Babiš. Ne ako...No.… já ani nejsem majitel MAFRY. Zatim. Já se ptám jako občan Babiš. Že jste byl na tiskovke.

Lidovky.cz, 28.6.2013

Existuje lepší argument pro tvrzení Miloše Zemana o bezcharakternosti a nízké inteligenci českých novinářů? Nejprve vykrucování v telefonickém rozhovoru (ten je současně nahráván), poté jeho zveřejnění. Zapamatujte si jména Dalibor Balšínek a Vladimír Křivka. Ti chlapci v Lidových novinách nevydrží ani do prvních švestek.Krupicka_0215.jpg
linka_10px.jpg
Stát v troskách, intelektuálové v limbu, občané na dlouhodobé dovolené

Václav Umlauf

Pád Nečasovy vlády je konečně za námi lidé si u televizorů oddychli a opět si sedli televizorům, protože politika je prý jen divadlo. Jistěže, dokud nám vládní hostinský nedonese účet jako nyní v Řecku. Podívejme se nezaujatě na český na český politický rybník, kde plavou stále stejní a stále línější kapříci.

Miloš Zeman, příjemné překvapení z Vysočiny

Část českých intelektuálů se dosud nemůže vzpamatovat z toho, že kníže se neprospal až na prezidentství, i měří becherovkového prezidenta křivým okem. Kdo ve druhém kole už nevolil, ten může měřit nestranným metrem. Zeman funguje jako štika v českém prohnilém rybníce a má mnohá plus.
  • Zeman aktivně a nezávisle jedná v cizině bez zbytečných emocí, kromě své běžné arogance a nasupenosti. Jeho zahraniční návštěvy byly vcelku úspěšné: Polsko, Německo, Slovensko. Pomiňme zaujaté referáty v českých novinách, jejich autoři tlačí jinou káru.
  • Stejně aktivně a nezávisle jedná Zeman i doma. Jako prezident se setkal s mnoha lidmi a skupinami, opět o tom média neinformují.
  • Jeho premiérský agent Rusnok postupně skládá vládu, různých odpadlíků má už dost agentíků i z ČSSD, tak to české politice chodí. Kde je korýtko, tam se seběhnou i chtivé rypáky.
  • Naštěstí do vlády nešly odbory, i když je Zeman pozval, byla by to pro ně čistá sebevražda.
  • Suma sumárum: Zeman úspěšně víří zatuchlou vodu politických stran, chce vyhodit koaliční ministry a vyčistit ministerstva, ale pro MF zatím vhodného ministra nemá. Nikdo nechce skončit pod tíhou úřadu jako Janota na tenise.
  • Úřednickou vládu může Rusnok skládat až do dalších voleb. Mezitím si lidé zvyknou na tváře jeho ministrů v telce a Zemanovci mají reklamní kampaň pro své koníky zadarmo. Takže ať už Zeman jede podle svých nebo podle cizích not, dělá to dobře. Samozřejmě, že nejde o demokracii, ale tom jsem už psal více než před rokem v článku o máslu a chlebu (01.02.2012).

Modré straky a Topani

Psát o zlodějích v ODS a TOP09 nemá cenu, jejich spis právě komponují na prokuratuře. Zbytek pravicové veselice jsou zájmové skupiny, které kopou za jednotlivé podnikatelské frakce a za skryté mafiánské skupiny.

Bezzubí socani

Myslitelský a politický debakl sociální demokracie se během vládní krizi ukázal v totální nahotě. Jako žáby kvákají po dešti mohutněji a unisono, tak po pádu Nečase zabrala i socdem, ale nic nepodnikla. Politicky jediné správné řešení bylo okamžitě přihrát Zemanovi stínovou vládu a začít vládnou. Nebo negativně sbírat body tím, že by je Zeman odmítl. My bychom viděli, jak jsou noví politikové dobří, rozhodní, ušlechtilí a tak.

Pád vlády ukázal politickou a myšlenkovou bídu dnešní socdem. Je to spolek mocichtivých skupin z krajů, které byly dlouho odstavené od vládního koryta. Navíc jsou napojené na stejné zájmové mafie jako pravicová koalice. Odpovědnost za stát nechtějí, jen moc, vliv a peníze. Nejsou nic jiného než oposmluvní béčko ODS a Topky, což ovšem nemůže soudného člověka nijak překvapit. Stačí se podívat na vládu socdem v krajích.

Neschopnost jednat předznamenává kvalitu příští vlády složené z krajských strejců a bývalých ministerských pantátů. Nakonec za ně jednal Zeman, protože politiku holt někdo dělat musí. Zvlášť tehdy, když část vládní pravice sedí ve vazbě a zde medituje nad svým osudem a nad trestním rejstříkem. Politika socdem připomíná malá děcka. K čemu měli stínovou vládu, když ji nenabídli? Teď jsou směšní. Nic nedělají, tak jedná Zeman. Pak mu špičky socdem vyčítají, že jim rozvrací partaj. Přesně tak si si to zvykli dělat komunisté, protože jsou už desetiletí v opozici. Komunisté také jen bohapustě žvaní, nechávají se korumpovat na krajích a sbírají voličské body pouhou hubou. Socdem mají hezký vzor k následování.