Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) zveřejnil svoji každoroční zprávu o trendech ve světových vojenských výdajích (Trends in World Military Expenditure, 2024, ke stažení ZDE). Tuto zprávu jistě budou s potěšením číst všichni akcionáři zbrojařských firem; ale měla by vzbudit velké obavy ve všech, kteří se děsí nové světové války.
V roce 2024 se na zbrojení utratila astronomická suma 2,7 bilionu USD, což je o 37 % více než v roce 2015. Výdaje na zbrojení už druhý rok rostou ve všech pěti geografických oblastech (Amerika, Evropa, Asie a Oceánie, Blízký východ, Afrika) a činí 2,5 % světového HDP (v roce 2023 to bylo 2,3 %). Vlády utratí na zbrojení více než 7 % veškerých svých výdajů. Hlavními tahouny nového kola zbrojení se zdají být rusko-ukrajinský a izraelsko-arabský konflikt. Mnoho zemí, včetně České republiky, se navíc zavázalo i nadále zvyšovat své vojenské výdaje, což povede v globálním měřítku k další eskalaci zbrojení.
Světovým šampiónem ve výdajích na zbrojení jsou Spojené státy americké. Americká vláda v roce 2024 utratila na zbrojení 997 mld. USD, což je 37 % světových výdajů na zbrojení. USA pokrývají 66 % zbrojních výdajů NATO. Ze zprávy SIPRI dále vyplývá, že polovinu všech světových výdajů na zbrojení mají na svědomí USA a Čína. Pokud sečteme výdaje na zbrojení členských zemí NATO, dojdeme k ještě vyššímu číslu, podílejí se na celosvětových výdajích 55 procenty. NATO tedy vydává na zbrojení čtyřikrát více než Čína, desetkrát více než Rusko a 3,2krát více než Rusko a Čína dohromady. Sečtené výdaje na zbrojení zemí NATO, Číny a Ruska dělají téměř tři čtvrtiny veškerých globálních výdajů na zbrojení.
Meziročně nejvíce zvýšily své zbrojní výdaje Izrael (o 65 %), Rumunsko (o 43 %) a Rusko (o 38 %). Ani ČR v tomto ukazateli příliš nezaostává, naše výdaje na zbrojení se meziročně zvýšily o dříve nepředstavitelných 32 %. Své výdaje na zbrojení meziročně zvýšilo více než 100 zemí světa, včetně všech evropských zemí s výjimkou Malty. Výdaje na zbrojení nyní už přesáhly úroveň, kterou měly za studené války.
Vojenské výdaje ve východní Evropě vzrostly v letech 2014-25 o 164 %. Rusko vynakládá na zbrojení 7,1 % svého HDP, Ukrajina je světovým šampiónem s 54% podílem válečných výdajů na výdajích státu. V těchto výdajích přitom není zahrnuta zahraniční vojenská pomoc ve výši 60 mld. USD, kterou SIPRI vykazuje ve výdajích "sponzorských" zemí. Pokud by se tato zahraniční pomoc zahrnula, dostala by se Ukrajina na 4. místo ve vojenských výdajích a prostředky, které Ukrajina společně se svými spojenci vynakládá na válku, převyšují téměř o 5 procent její vládní výdaje.
Závěr
Před 1. a 2. světovou válkou některé vlády vynakládaly (samozřejmě při daleko nižším podílu vládních výdajů na HDP) až polovinu svých výdajů. Před 1. světovou válkou byly hlavními tahouny zbrojení Německo, Velká Británie a Francie, jež se přetahovaly ve výstavbě bitevních lodí a počtu a ráži dělostřeleckých hlavní. Před 2. světovou válkou nejvíce zbrojilo Německo, SSSR, Japonsko, Francie a Velká Británie. Pokud porovnáme dynamiku nárůstu výdajů na zbrojení před 2. světovou válkou a dnes, zbývají nám tak maximálně tři roky do 3. světové války. Tak hodně štěstí, přátelé!
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!