Režisér a dokumentarista Chris Atkins prohlásil o svém celovečerním filmu Ukradené svobody (Taking Liberties), že chtěl za prvé lidi rozesmát a za druhé je zdravě naštvat. Sleduje krok za krokem reality show britské labouristické vlády ohledně důležitých otázek jako byla válka v Iráku.
Demokratická vláda sebrala demonstrantům proti irácké válce osobní práva a svobody, zadržela je bez soudu a přitom sama vedla společně s USA rozsáhlou síť mučíren a tajných věznic, kde byli unášeni lidé bez soudu. Film nenabízí východisko, ale nechá diváky odejít z kina v zuřivém údivu nad tím, čemu se říká britská demokracie a jak se sama představuje lidem.
Dalším významným dokumentaristou je britský novinář John Pilger. Připomeňme jeho u nás téměř neznámý dokument Jak ukrást národ (Stealing a nation). Británie na žádost USA násilně vystěhovala 2.000 domorodců na ostrově Chagos v Indickém oceánu.
Celá populace zmizela bez zájmu sdělovacích prostředků proto, aby zde vznikla vojenská základna, z níž byl bombardován Irák a nyní se odtud útočí Afghánistán.
Stejný autor natočil nejnovější dokument nazvaný Válka proti demokracii (The War on Democracy), kde zkoumá roli USA v jižní Americe. Od roku 1945 se Spojené státy pokusily svrhnout 50 vlád, mnoho z nich demokratických, v průběhu času bylo 30 zemí napadeno a bombardováno. Film vypráví i o osudu Venezuely, Ekvádoru a dalších zemí. Vytvořily demokratické systémy, které sledujeme v našich článcích. Jsou velice úspěšné i ekonomicky. Celé video s českými titulky najdete zde.
Velká média se ocitla v tzv. třetí fázi informační revoluce od 90. let mezi dvojími kleštěmi. Dříve byla pouze závislá na jednotlivých mediálních magnátech. Nyní si tito magnáti koupili vliv na politiku dané země tím, že vyrábějí politiky a politiku na danou oligarchickou objednávku. Viz vynikající český film na toto téma (Kandidáti, režie: Alexandr Vojta). Na e-republice rovněž pravidelně uvádíme jeho necenzurované debaty o důležitých veřejných otázkách nazvané Debatní klub.
V zájmu příslušných politických elit je pak vyráběna daná "reality show" stejně jako to dělají všechna velká média v Česku. Všechny čtyři filmy dokazují, že ve fungujících demokraciích existuje tradice nezávislé žurnalistiky a filmu. Mnozí autoři se snaží najít pravdu, umí ji dokumentovat i pak i zajímavě sdělit. Jak je tomu u nás? Máme vůbec o tento druh žurnalistiky zájem a jsme ochotni ho podporovat v zájmu udržení občanských svobod?