Bez ohledu na to, jaké politické názory občané v USA vyznávají, přesto existuje jedna věc, na níž se téměř všichni ve Spojených státech shodnou. Infrastruktura této země se rozpadá. Předchozí generace Američanů ovládli celý kontinent a vybudovali úžasný infrastrukturní systém, který obdivoval celý svět. Ale teď už mají tisíce těchto působivých infrastrukturních projektů za sebou desítky let používání a zoufale potřebují opravu či modernizaci. Téměř katastrofická závada na Orovillské přehradě je dokonalý příklad toho, o čem je řeč. Měli bychom budovat další generaci infrastrukturních projektů pro naše děti a vnoučata, ale místo toho jsme v tak ubohém stavu, že dokonce nedokážeme provádět údržbu a zachovat úžasné infrastrukturní projekty, které nám byly odkázány.

Kdysi, před dávnými časy, se nikdo na celé planetě nemohl rovnat s naší infrastrukturou, ale teď se její chátrání stalo terčem vtipů pro zbytek průmyslového světa. Bohužel se jedná jen o další symptom našeho dlouhodobého ekonomického kolabování. Prostě na rozdíl od předchozích generací nejsme schopni dát dostatek peněz na infrastrukturu a výsledkem je totální bordel všude kolem. Toto je 11 naprosto otřesných skutečností o rozpadající se infrastruktuře USA:

  1. Podle Americké asociace silničních a dopravních stavitelů (American Road and Transportation Builders Association) je 56 tisíc mostů ve Spojených státech tzv. "strukturálně nezpůsobilých". Nejděsivější na tom čísle je to, že po těchto mostech projede denně 185 milionů vozidel.
  2. Každý čtvrtý most v USA je starší než 50 let a "nikdy na něm nebyla provedena generální oprava".
  3. Žádné letiště ve Spojených státech se nevejde mezi 25 nejlepších na světě.
  4. Průměrné stáří amerických přehrad je v tuto chvíli 52 let.
  5. Není to tak dávno, co Americká společnost stavebních inženýrů (American Society of Civil Engineers) ohodnotila stav amerických přehrad stupněm D (dostatečně).
  6. Ta samá společnost ohodnotila celkový stav americké infrastruktury jako D+.
  7. Přeplněné dálnice stojí Američany ročně přibližně 101 mld. USD ve vyplýtvaném palivu a čase.
  8. Podle amerického ministerstva dopravy (U.S. Department of Transportation) potřebuje více než dvě třetiny silnic "naléhavou opravu či modernizaci".
  9. Pokud by se všechny silnice a mosty v USA měly kompletně opravit, stálo by to přibližně 808 mld. USD.
  10. Federální výdaje na infrastrukturu v posledním desetiletí poklesly o 9 procent.
  11. Bloomberg předpovídá, že nás krácení investic do infrastruktury připraví do roku 2025 o 3,9 bln. USD.


Kvalita naší infrastruktury ovlivňuje životy nás všech každý den. Například jsme si zvykli považovat za samozřejmost, že z našich kohoutků teče bezpečná a čistá pitná voda, ale nedávné události ukázaly, že to tak nemusí být vždy. Jen se zeptejte obyvatel Flintu ve státu Michigan. Vodovodní potrubí, kanalizace a čističky vody po celé zemi stárnou a naléhavě vyžadují opravy.

Samozřejmě přesně to samé by se dalo říci o naší rozvodné síti. Nikdy nebyla konstruována k obsluze tolika lidí a v nejteplejších dnech léta je "napětí" na síti očividné. Rozvodná síť je také velmi zranitelná elektromagnetickými impulsy (EMP), o čemž jsem psal ve své knize, která popisuje, jak být připraven. Bylo vypočteno, že za pár miliard dolarů by se tato síť dala posílit proti působení EMP, ale naši politici odmítli tyto peníze vynaložit.

President Trump přitom říká čistou pravdu, když tvrdí, že naše letiště vypadají jako ta v zemích třetího světa. Většina našich letišť je přinejmenším několik desítek let stará a taky je to na nich vidět. Když se však podíváme na ostatní prostředky hromadné dopravy, zjistíme, že je to ještě mnohem horší. Zatímco ostatní země, jako jsou Japonsko a Čína, investovaly ohromné finanční prostředky do vysokorychlostních tratí, my neděláme téměř nic, přestože jejich současný stav je naprosto ubohý. Mohl bych pokračovat a hovořit o našich přístavech, školách, vodní dopravě, parcích atd., ale myslím si, že to, co jsem napsal, k pochopení stačí. President Trump prokázal správný instinkt na peníze, když říká, že chce utratit biliony dolarů na infrastrukturu. Je nepochybné, že to zoufale potřebuje.

Problém je v tom, že jsme na mizině. Máme dluhy ve výši 20 bilionů dolarů a zvyšujeme je každý rok o bilion. Takže, kde na to vezmeme peníze?

Pro liberály je snadné říci, že bychom měli zvýšit daně, ale o kolik více budeme schopni vymačkat z amerických spotřebitelů? Dvě třetiny země žije od výplaty k výplatě a nedávno vešlo ve známost, že dluhy amerických domácností vzrostly na celkových 12,58 bilionů dolarů.

Kdysi dávno byly Spojené státy nejbohatší zemí na planetě a my jsme si mohli dovolit stavět nové odvážné infrastrukturní projekty od moře k moři. Dnes však máme největší horu dluhů v dějinách lidstva a nemůžeme si dokonce ani dovolit opravit to, co už máme. Když hovořím o dlouhodobém ekonomickém hroucení, tak hovořím přesně o tomto. Jsme v úpadku už velmi dlouho a každý, kdo se se vás bude snažit přesvědčit o opaku, vás prostě podvádí.

Psali jsme:
Zpráva o stavu infrastruktury v USA
Probíhající ekologická katastrofa v USA

Zdroj: The Most Important News

Překlad: Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!