Vlastně bych se neměl uvádět jako autor článku, protože jde o plnou citaci důležité talk show dělané online, kde vystupovali znalci ruské problematiky ze Západu. Pokud Vás rozhovor zajímá celý, tak se na něj můžete podívat na Youtube (ZDE).


Od Helmera jsme už prezentovali několik článků z jeho webu (ZDE), protože patří k nejdéle sloužícím západním novinářům v Rusku. Nyní bez komentáře překládám jeho polemiku s Gilbertem Doctorowem, který v zájmu USA propagoval západní liberální ideje v Rusku od 90. let.


Vítězem války je ruský generální štáb. Všichni v Rusku chápou, že ruská armáda vyhrává a vyhraje tuto válku. Jsem přesvědčen, že Gilbert se mýlí v historii jednání, která probíhala před začátkem této války. Je to ruská vojenská moc, která zaručuje ukrajinskou trvalou neutralitu.

Zadruhé si myslím, že Gilbert se mýlí v základech politiky vůči Rusku. Současná americká politika není dána, jak to uvedl Gilbert, až od Madeleine Albrightové jako ministryně zahraničí USA 1997-2001. Americká politika od roku 1945 byla zničit Rusko a zabránit Rusku v tom, aby někdy vytvořilo nějaké partnerství s Německem v Evropě. Pokud by se takové německo-ruské partnerství po válce vyvinulo, ukončilo by to americkou kontrolu nad Evropou. To není vynález neokonzervativců. Vrací se k neukrajinským a nežidovským činitelům s rozhodovací pravomocí během Druhé světové války ve Spojených státech.

Zatřetí, Gilbert se mýlí v metodě. Gilbert říká, že sleduje ruské televizní talk show. Je to absurdní metoda pro pochopení role prezidenta Putina ve velitelské struktuře nebo role generálního štábu, nebo toho, jaká budoucí bezpečnost Ruska musí být v nějakém mezinárodním urovnání. Kdo bere vážně přístup Ruperta Murdocha k pravdě? Přece nečtete London Times nebo Fox News, abyste zjistili, co je pravda. Představa, že bychom měli sledovat ruskou televizi s tou či onou skupinou moderátorů a jejich talk show jako příklad toho, co je pravda o Rusku, tak ta je zcela nevhodná.

Je mi líto, Gilbert to míní dobře, ale výsledek je nulový. Pokud neuspořádáme výsledek války podle bezpečnostních potřeb Ruska nyní, v době, kdy budou prezidentské volby v USA, tak bude válka pokračovat dál a ve větší intenzitě.

Nejde o to, co prezident Vladimir Zelenskyj veřejně říká. Hlavní bezpečnostní hrozba pro Rusko je v tajných přílohách ukrajinského "plánu vítězství". Co bylo obsaženo v tajné příloze USA v Řecku (1981-87), to bylo rozmístění amerických jaderných zbraní zaměřených na Moskvu. Tajné přílohy znamenají tajné zbraně, tajné nasazení a bomby, rakety a hlavice s dvojím účinkem. Víme, že jsme zpět ve světě jaderného zaměřování na Rusko. To nás přivádí zpět k obecnému problému: Jaká je americká politika vůči Rusku? Lze věřit něčemu, co americká administrativa Rusku nabídne, pokud nebude na místě ruská armáda? A to nás přivádí zpět k Gorbačovově zradě, která se opakuje jako Jelcinova zrada. Žádný ruský prezident nemůže opakovat tyto dvě věci. Ruská armáda to nebude tolerovat, ani ruský lid. Takže bez ruské armády je podpis USA na dohodě bezcenný.