Lokální války podněcované či spolu-podněcované Západem, jako ta současná v Ukrajině již na hranicích EU, potřebují nějaké hlubší vysvětlení. Komu nestačí stále nové teorie spiknutí a chápe je jako porážku rozumu, ten musí najít motivaci pro určitý způsob jednání, v tomto případě velmocenského charakteru. Viz článek Transatlantická a transpacifická smlouva připravuje novodobé otroctví. A ke světu jsme vám udělali kompletní přehled klíčových článků e-republiky za rok 2013 v PDF (Co vzal rok 2013). Lokální války vedené přímo brutálním způsobem, transatlantické smlouvy typu TTIP, koordinované jednání korporací, jednotně zmanipulovaný pohled na svět daný korporátními médii - to vše potřebuje nějaké racionální vysvětlení.
Vypůjčíme si od Sigmunda Freuda termín "princip reality" (Realitätsprinzip). Západ trpí neurózou nutkavého opakovaní téhož, viz článek Putin, nové simulákrum neurotického Západu. Napsal jsem, že nemám rád výrobu satanášů. Pokaždé, když Západ tuto produkci pekelníků spustil, následovala invaze jako do Iráku, Libye, Sýrie a nyní blamáž EU na Ukrajině. A nejde jen o "zlé" Rusy. Při současné ofenzívě nebyli zajati jen ruští vojáci, ale v obklíčení u Mariupolu jsou údajně i vojáci NATO. O zranění amerického generála jsme již psali (Americký generál údajně těžce zraněn se zahraničními žoldnéři v Donbasu) v souvislosti s působením minimálně 180 amerických poradců Pentagonu a CIA v tomto státě. Ukrajina není ani členem EU ani NATO a její armáda je ve válečném konfliktu s vlastním obyvatelstvem, které masakruje pomocí těžké vojenské techniky. A to je válečný zločin, pokud se to prokáže. A navíc Západ už trvale mlčí o vyšetřování sestřeleného letu MH17 a podepsal smlouvu včetně Ukrajiny, že bez jejího souhlasu nebudou zveřejněny výsledky vyšetřování. Takže se ptejme: Co vede Západ, (tj. USA a EU) do válek, kterými se postupně odřezává od zbytku světa? Tento článek nabídne jedno možné vysvětlení: technologické zaostávání Západu.
Iracionální volba USA
Zdá se vám to divné? Vůbec ne, v USA je to oficiální fakt. Podívejte se na článek Zpráva o stavu infrastruktury v USA. Každé 4 roky vydává Inženýrská společnost USA (American Society of Civil Engineers) tzv. Report Card přesně popisující současný stav infrastruktury v USA. Systém je velice jednoduchý. Podle amerických známek ve škole (A až F) je každému odvětví udělena známka na základě přesně daných kritérií. Známka běží ve stupnici od A (nejlepší) až po F (nevyhovující). Současná známka je D+ a země potřebuje na nezbytné opravy kolem 3,6 biliónu dolarů. A nyní se podívejte na náklady války v Iráku.
Válka v Iráku bude stát USA kolem 6 biliónů dolarů a zničila 1 milión lidských životů. Viz naše tematické číslo k desetiletému výročí války s Iráku (2013-09). USA daly 6 biliónů na válku, kterou rozvrátily Blízký východ a zásadním způsobem přispěly k vytvoření islámského státu ISIL. Zároveň by za tuto cenu USA téměř 2x opravila celou zanedbanou zemi, dala práci miliónům vlastních občanů, nastartovala ekonomiku a blahobyt obyvatel. A to nejen doma, ale i ve světě. Volba padla na opakované války (Irák, Sýrie, Libye, Ukrajina) a na zbídačení vlastních obyvatel. Proč?
Technologické zaostávání Západu
Důvod těchto válek je v nadpise. Podívejme se na fakta, to jest na oficiální WIPO ročenku zvanou World Intellectual Property Indicators. Tato organizace sbírá data o patentech a intelektuálních právech ze všech zemí světa. Stáhněte si ročenku za rok 2013 a podívejte se na tyto pro nás důležité údaje:
- patentový úřad Ruské federace zaznamenal v roce 2012 nejvyšší nárůst patentů ze 20 průmyslově vyspělých zemí světa, celkem o 29,5 %;
- občané Číny usazení doma podali ve světě celkem 650,000 průmyslových patentů (rok 2012), Německo pouhých 76,369, Jižní Korea 68,737 a USA pouhých 45,245;
- občané Číny podali 99 % jejich patentů u domácího úřadu, zatímco Američané si nechali většinu svých patentů registrovat v cizině (58,4 %).
Pak už neudivuje fakt, že Pentagon a NASA si musely do zásoby nakoupit ruské raketové motory, aby mohly za rozumnou cenu vypouštět své špionážní satelity proti Rusku. Až pak slavnostně vyhlásila USA embargo na Rusko. Čína ve zrychlených výdajích na školství, výzkum, obranu a při zmíněném trendu patentů bude vládnoucí zemí v oblasti technologií již příštím desetiletí.
Strategie Ruska, Číny a zemí BRICS
V případě Ruska je to úplně jednoduché. Vojenský výzkum dostal plnou prioritu v časech provokací a lokálních válek vedených NATO. Stačí se podívat na šoky amerických křižníků v Černém moři (Jedno SU-24 vyřadilo obranu USS-křižníku v Černém moři). Ale v Rusku je nyní vojenský průmysl spojený s civilním, protože jde o státní průmysl a ten je vedený příslušnou státní doktrínou a ideologií. Proto je Putin satanášem Západu, nejen kvůli tomu, že zastavil surovinové rabování země.
Například poslední letecký motor v současné době technologicky nejvyspělejší stíhačky světa Suchoj T-50 je už vyráběn ve třech verzích, z nichž poslední je plně civilní. Podobně i prezentace posledního vylepšení dnes již do zahraničí prodávaného tanku T-90MS (viz propagační video) obsahuje dokonce několik desítek patentů a technologií, které budou civilně využívány, zejména v oblasti silniční dopravy. Podobně je to i v Číně, kde vojenský průmysl slouží zájmům státu, protože je státní a nepatří iracionálně myslícím oligarchům jako v USA. Kdo tedy definuje státní zájem směrem k integraci vojenského a civilního průmyslu, ten zabije dvě mouchy jednou ranou.
Strategické spojenectví Číny a Ruska se stalo po iracionální politice EU dokonaným faktem. EU podporuje zločinný režim v Kyjevě a Rusům vyhlásilo embargo. Jasně se střelilo do vlastní nohy, viz rozvíjející se spolupráci Ruska a Číny (Rusové a Číňani spustili největší technické projekty současnosti). Rusové mají všechny klíčové suroviny nejméně na 50 let a Číňané včetně Indie a zemí jihovýchodní Asie jsou dílnou světa. Jeden má suroviny a částečné know-how, druhý má neomezenou pracovní sílu a za deset let bude podle patentů držet světový technologický primát. Jak to asi dopadne pro EU, která se nechala blbostí vlastních vůdců vytlačit z ruského trhu?
A do toho připočtěme země BRICS, kde Rusové, na rozdíl od hloupé EU, investovali za posledních deset let ohromné množství úsilí na integraci všech nezúčastněných zemí. USA a EU organizovaly lokální války a loupení, Rusko organizovalo mírovou spolupráci. Představitele USA už do jižní Ameriky ani nikdo nezve. Po posledních aférách s odposlechem mají utrum i v Brazílii. A předtím tuto část světa kolonizovaly stejně nemilosrdně jako Rusko východní Evropu. Viz heslo "operace Kondor" nebo "válka čtvrtého typu". Výsledek? Týden po jednostranném vyhlášení zemědělského embarga EU proti Rusku již přijeli jednat zástupci spřátelených jihoamerických států o exportu zemědělských výrobků do Ruska. EU bude z ruského trhu vytlačeno vlastní blbostí: technologicky i zemědělsky. Ruská strategie v rámci zemí BRICS je vynikající příklad dlouhodobé strategie růstu. Přišla krize a hned zúročily posledních deset let trpělivé a chápající diplomacie pod ministrem zahraničí Lavrovem. Hloupá EU se za tuto dobu dostala do mezinárodní izolace, v níž už dávno trčí i USA.
Iracionální Západ vedený oligarchickým jedním procentem
Hrabivost je iracionální vlastnost a dlouhodobě musí danou zemi či skupiny zemí přivést do záhuby. Proč? Protože je iracionální, zatímco na druhé straně stojí racionální příklady spolupráce zemí BRICS. Západ nyní funguje tak, že:
- asi stovka nadnárodních společností si rozdělila surovinové bohatství Země, na které mohla dosáhnout;
- zastavila technologickou inovaci kvůli opakovaným investicím do zastaralých výrob udržovaných i relokací zastaralé výroby do zemí Třetího světa;
- kumuluje zisk pomocí snižování mezd a lokálními válkami se chce zadarmo dostat k surovinám a ke geopolitickému vlivu.
To je dost hrozná taktika. Kolegové v technických oborech mi říkali, že podle jejich názoru tato generace nemá za sebou žádný technologický průlom, např. typu programu letů NASA na Měsíc. Něco jiného je zasíťování planety internetem, to je komerční záležitost, na níž mají korporace jasný ekonomický zájem.
Závěr pro iracionální EU: izolovat se, vystrašit lidi, vést války
Podívejme se na výhledy EU vzhledem k budoucí technologické a ekonomické převaze zemí BRICS. Klíčový je výhled růstu těchto zemí, viz oficiální prognózu IMF.
Opravte si v grafu světový růst na 4,5 %. Takže země EU a USA mají růst nulový nebo záporný a země BRICS jsou a hlavně budou ekonomickým motorem světa. Západní chamtivost a neoliberální ekonomický model prospívající jednomu procentu obyvatel je jim cizí. Asijské a indiánské kultury žijí a myslí komunitně. A tam také směřují výzkum a investice, viz naše články o andských zemích, zejména o Ekvádoru. Takže se podívejme na celkové vyhlídky Západu vzhledem k technologickému zaostávání:
- musí vést lokální války o suroviny a o vliv, protože si je nechce kupovat řádným způsobem;
- musí oslabit Rusko naaranžovanou válkou skrze zločinný proxy režim oligarchů na Ukrajině a trvalou negativní propagandu;
- musí se spojit do monopolistických bloků typu NAFTA, TAFTA, TTIP atd., kde už národní státy a jejich zájmy de facto a hlavně de jure nebudou mluvit do jednání korporací v budoucnosti i jakéhokoliv, třeba i vojenského;
- domácí obyvatelstvo je třeba držet trvalým strachem v okleštěné demokracii a "bojem proti terorismu" či "bojem za západní hodnoty" je třeba postavit zbytek světa jako nepřátele, tj. Rusko a pak i země BRICS.
Vládnoucí monopolistické elity již dnes ožebračily celou jednu generaci občanů EU, protože nám nedaly spravedlivý podíl na ekonomickém růstu. Viz naše články k monetární a bankovní ekonomice EU. Technologickým zaostáváním dojde k tomu, že jedno procento ovládající politiku a ekonomiku uzavře Západ do sebe a v tomto spolčení politických pitomců vedeném hrabivci, politickými hlupci a egomaniaky všeho druhu zkusí vzdorovat nevyhnutelnému pádu. O tomto sebevražedném směřování EU se rozhoduje právě nyní. Na Ukrajině, v Sýrii i jinde, kde Západ podporuje zločinné režimy v zájmu udržení hegemonie jednoho procenta.