Tlak stoupá: dva miliony lidí bojují proti Monsantu
Dva miliony lidí se postavily prostřednictvím internetové petice proti Monsantu a jeho nárokům ohledně patentování semen. Chtějí tak zabránit, aby Monsanto získalo totální kontrolu nad produkcí potravin. V budoucnosti totiž hrozí taková forma zemědělství, při které nebudou mít zemědělci jinou volbu, než platit koncernu drahé licenční poplatky. Proto nezisková organizace AVAAZ rozběhla sběr podpisů, aby se trend rozpínavosti Monsanta zastavil. Tato organizace udává, že v EU již Monsanto vlastní práva k 36 % všech evidovaných druhů rajčat, 32 % všech druhů paprik a 49 % všech druhů květáku. V budoucnosti nejde jenom o vodu, mimochodem: evropskou petici za právo na bezplatný přístup k vodě v Bruselu smetli ze stolu z důvodu, že sice petice splnila počet podpisů evropských občanů – tedy přes 1 milion, avšak byly sebrány podpisy pouze z 5 států, místo požadovaných 7. Na 1. května jsou proto ohlášeny v západní Evropě demonstrace proti privatizaci vody.
Zdroje: DWN.de, Krisenfrei.de
Maria Fekterová i nadále tvrdohlavá: žádné automatické předávání informací o klientech bank
Rakouská ministryně financí Maria Fekterová odmítá automatické předávání informací o klientech bank, stejně jako švýcarská ministryně financí Evelyne Widmerová –Schlumpfová, se kterou uzavřely bilaterální dohodu o vzájemné spolupráci v oblasti zamezení daňových úniků. I na nečlenský stát EU – Švýcarsko je vyvíjen v současné době ze strany Evropské komise i USA rozsáhlý nátlak. Jediné dvě tvrdohlavé ženy mezi mužskou politickou elitou?
„Jenom předávání dat nemůže pomoci potírat daňové úniky“, tvrdí Fekterová a poukazuje na Velkou Británii, „která nehodlá nic dělat a daňovými ráji v kanále La Manche nebo Gibraltarem. Má-li něco platit pro kontinentální Evropu, pak to musí platit i pro Velkou Británii“, sdělila Fekterová divákům v televizní debatě ORF2.
Celá iniciativa vyšla od silné evropské pětky (Německa, Francie, Itálie, Španělska a Velké Británie). Maria Fekterová uvítala iniciativu Velké pětky pro jednání s USA. Kriticky ale poznamenala přímo v televizní debatě následující:
Postoj své ministryně financí (rakouští lidovci) podpořil i rakouský kancléř W. Faymann, byť je socialista. Jde o skutečnou obranu soukromí rakouských občanů před slíděním Velkého bratra, což je v Rakousku zakotveno i ústavně, nebo je shoda politických rivalů taktikou před podzimními parlamentními volbami?
Zdroj: Format.at
Německo je také obětí: rekordní státní dluh a 350mld eur ztrát ze systému Target 2
Nezávislá ratingová agentura Egan Jones (EJ) snížila znovu rating Německa a to postupně z AAA na A. Jako hlavní důvod uvedla, že vidí hlavní riziko v nedobytnosti pohledávek z exportu do jižní části eurozóny, které by měly být vyrovnány v rámci evropského zúčtovacího systému TARGET 2, o kterém jsme již psali na stránkách e-republiky. Německo má vůči Evropské centrální bance pohledávky ve výši 700 miliard eur. Ratingová agentura EJ odhaduje, že Německo přijde o 350 miliard eur. Ztráty tedy tvoří polovinu z „úspěšného exportu na jih eurozóny“.
Pozn. redakce: Ratingové agentury jsou často mocenským nástrojem finanční oligarchie, nicméně tuto agenturu je možno považovat za seriózní. Sama se ocitla v hledáčku amerického finančního dohledu, když si dovolila snížit rating USA v loňském roce. Velkým americkým ratingovým agenturám a vládě USA je trnem v oku. Aby mohla pokračovat v činnosti, musela přestat s ratingem státních dluhopisů.
Zdroj: Querschüsse.de
Hospodaření státního rozpočtu Německa je v přebytku, ale státní dluh narostl na 2,166 bilionu eur.
Wolfgang Schäuble si pochvaloval, jak skvělých výsledků bylo dosaženo při výběru daní v Německu za loňský rok: přes 600 miliard eur - což je historický rekord. Státní rozpočet byl nejenom že bez deficitu, nýbrž skončil s přebytkem 4 mld eur.
Přesto se celkové zadlužení státu zvýšilo na 2,166 mld eur, což je 81,9% HDP země. Vývoj zadluženosti Německa máte na grafu.
Německá cena za sjednocení je opravdu vysoká, pomineme-li stálou solidární daň, kterou platí západoněmečtí občané formou přirážky k oficiálním daním ve prospěch zemí bývalé NDR, a která měla platit nějakých 5 let po sjednocení. Nyní se už platí 23 let. Německo odvedlo loni dodatečných 9 mld. jako počáteční vklad do fondu ESM a 36 miliard do fondu EFSM. Tyto peníze pohltily černé díry bank a ani nepomohly k tomu, aby se začaly splácet závazky z obchodního styku v rámci TARGET 2. Německo je tak přes veškeré své ekonomické úspěchy hnáno do recese.
Pozn.: Ekonomika České republiky je životně závislá na eurozóně. Tyto informace by měla brát zcela vážně i česká vláda, protože na nich závisí i české ekonomika. A jak známo, prognózy Ministerstva financí jsou už tradičně zcela mimo realitu.
Zdroj: Querschüsse.de