Zatímco se na světové scéně vyměňují hrozby kvůli speciální operace na Ukrajině, v zákulisí a ve skryté podobě probíhá zcela jiná válka mezi Západem a Ruskem. Je to válka o peníze. Kdo si od koho vezme víc. A právě to USA a Evropu rozzuřilo. Zase uslyšíte, že Západ opět zesílí rétoriku a spustí nový pokřik o ubohé Ukrajině, která je samozřejmě nezajímá. To víte, mají nové finanční zprávy z Ruska. A ty způsobují, že aktiva a pasiva se vůbec nerovnají.

Všechno to začalo poměrně jednoduše a pro nás bohužel špatně. V noci 27. února šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila zmrazení prostředků ruské centrální banky. Vzhledem k tomu, jaké prostředky naše centrální banka uchovávala v zemích západní koalice (země Evropy, Spojené státy a Japonsko), byla prý výše ruských ztrát astronomická - 300 miliard dolarů. Pro srovnání, Citibank kdysi zablokovala íránská aktiva ve výši 1,9 miliardy dolarů.

V době zablokování měla centrální banka aktiva v celkové hodnotě 643 miliard dolarů. Jinými slovy, podařilo se nám zachránit něco přes polovinu. Proč se my, Rusové, v tuto chvíli tolik obáváme a lezeme státu do kapes? Z těchto peněz musíme žít pravděpodobně deset let a ztráta poloviny z nich je samozřejmě rána. Ale... nedopadlo to tak hrozně. A možná to vůbec není tak hrozné. A zaprvé proto, že nikdo konkrétně neříká (a ani neřekne) celé finanční vypořádání. A za druhé, spory pokračují a budou pokračovat ještě dlouho. Jak jsem řekl, peníze jsou to hlavní, co Západ nyní zajímá.

Z mála uniklých informací můžeme dělat jen první odhady. Ale něco se udělat dá. Takže 150 miliard - to je částka, kterou jsme si my a naše společnosti půjčili od západních bank. Zdálo se, že to nemůžeme splatit. Ale Vladimír Putin nedávno podepsal dekret, že je můžeme vrátit, pokud někdo chce, ale v rublech. Podle mého názoru to znamená, že za současného stavu je nevrátíme. Takže 300 miliard minus 150 a máme v mínusu ještě 150 miliard, které nám byly odebrány.

Jenže se neradujme předčasně. Podle odhadů některých finančních analytiků by odčerpání finančních prostředků z Ruska a Rusů, včetně majetku a soukromé hotovosti, mohlo dosáhnout 600 (!) miliard dolarů. Ale zase se příliš neděsme. Podle některých analytiků může Rusko uplatněním zrcadlových opatření připravit Západ, západní podniky a jejich investory až o 900 miliard. Dovedete si představit, co je to za peníze a jaká válka se o ně teď vede! To, co Západ přidělil Ukrajině, jsou pouze provozní náklady.

A teď to nejzajímavější. Odkud můžeme takové prostředky získat, tedy zabavit a zmrazit účty? Tedy kromě finančních zákonů, které Vladimír Putin již zavedl a pravděpodobně ještě zavede. Ty všechny mají za cíl vážně omezit odliv peněz ze Západu z Ruska. Proto se podívejme na burzu jako na hlavní příklad.

Pro začátek si samozřejmě vezměme Gazprom. Kdo jsou jeho akcionáři? Celkem 25,2 % jsou vlastníci ADR. ADR jsou americké depozitní certifikáty a Gazprom je z velké části nejméně z jedné čtvrtiny vlastněn různými západními fondy. Nejméně čtvrtinu, protože dalších 24,57 % Gazpromu vlastní "jiné registrované osoby". Ve větší míře se jedná také o západní investiční fondy investující na rozvíjejících se trzích. Západ tedy vlastní 40 % Gazpromu a od plynárenského gigantu pobírá zisky a vysoké dividendy. Kapitalizace Gazpromu v lednu činila 8,14 bilionu rublů, tedy 107 miliard dolarů. Zákonem o zmrazení majetku, který jsme uvalili na Západ, jsme tak prakticky zmrazili 40 miliard jejich aktiv v Rusku.

Nyní si vezměme Rosněfť. Rashan Investments Limited (BP) - 19,75 %. QH Oil Investments LLK, 18,93 %. Ukázalo se, že cizinci mají 38,67 %. Kapitalizace Rosněfti v lednu činila 5,86 bilionu rublů, tedy 75 miliard dolarů. Nyní činí zmrazené "zahraniční" peníze Rosněfti 29 miliard dolarů. A podobně jsou na tom další společnosti. To je tucet tzv. blue chips a nejméně dalších 30 až 40 největších ruských společností. Proto se říká, že Rusko může Západ oškubat zhruba o bilion dolarů.

A jaký tah udělal Putin s ruskými akciemi obchodovanými na londýnské a dalších burzách! Když se na protest přiblížily nule, naše fondy je prostě všechny koupily. Údajně jde o 20 miliard dolarů, které Rusko ukradlo rozzlobené Evropě přímo před nosem. Vypadá to, že jsme získali zpět asi 30 % akcií našich podniků. Je skoro neuvěřitelné, že jsme během několika minut skoupili za babku akcie, které vynášejí miliardy dolarů.

Dnes se obecně říká, že 300 miliard dolarů uložených v západních bankách byla naše návnada. Tím, že ji Západ spolkl, nás přiměl k tomu, abychom odpověděli stejnou mincí. A my jsme odpověděli.

Každopádně, je opravdu těžké nás dostat na kolena. Podívejte se na to zblízka. Vezměme si například Gazprom jako naši vlajkovou loď, ze které máme největší příjmy. Vezmeme-li za 100 % objem plynu dodaný Gazpromem v loňském roce. Za smluvní cenu 380 USD za metr krychlový. Nyní se cena plynu pohybuje mezi 2 000 a 4 000 dolary. Pokud nám bude Evropa uzavřena (ať už z její nebo z naší vůle), začneme náš plyn vozit jinam. Například do Číny. Za cenu řekněme 800 dolarů, což bude dvakrát více než loni, ale několikanásobně nižší než tržní cena. Ukazuje se, že abychom dosáhli stejného příjmu, budeme muset dodat pouze 50 % loňského objemu.

Pojďme dál. Pokud nás přivedou na buben, tak znárodníme! A Západem opuštěné podniky v Rusku a Gazprom také! Tak pojďme na to. Pak řekneme těm 40 % západních investorů Gazpromu, že je nám líto, ale nyní žijeme v době vyvlastňování na příkaz USA. Pokud nám vše rozmrazí, hned vám to dáme, ale do té doby se ještě jednou omlouváme! Nyní tedy zisk Ruska z Gazpromu nebude činit 60 % jako dříve, ale 100 %. Abychom tedy měli stejný zisk jako v roce 2021, budeme muset prodávat ne 50 procent plynu, ale jen 30 procent.

Pojďme tedy dál. Dříve jsme prodávali tolik, abychom mohli za každou cenu doplnit náš státní investiční fond. Centrální banka díky tomu nashromáždila 643 miliard dolarů. Nyní nemusíme nic šetřit, máme kasičku, jen musíme zajistit, aby výdaje odpovídaly příjmům. A nyní od Gazpromu do Fondu národního bohatství nic navíc nepotřebujeme. To znamená, že aby se příjmy vyrovnaly příjmům z roku 2021, může Gazprom prodat ještě méně - ne 30 %, ale 20 % podle roku 2021.

Mohlo by to jít ještě dál. Vezmeme-li například v úvahu, že příjmy Gazpromu plynou ve skokově zvýšených dolarech, zatímco stát musí plnit sociální závazky ze zisku v rublech. Dalo by se dokonce říci, že zisky z 10-15 % objemu prodaného v roce 2022 by mohly být srovnatelné se zisky Ruska za celý rok 2021. Až na to, že Čína a stejné Turecko budou pravděpodobně platit za náš plyn v rublech (souhlas!), a pak bude požadovaný ukazatel stále roven 20 %. Ale to, jak jistě uznáte, také není špatné. Takový objem zisku jistě budeme schopni vytvořit.

Rusko je mimo dosah! Vzhledem k současné blokádě naší země světovým společenstvím se však pravděpodobně teprve v budoucnu dozvíme, jak se věci skutečně měly a kdo měl z těchto sankcí větší prospěch. Doufejme, že to nakonec budeme my.


Originál článku: https://kremll.info/pochemu-my-vyigraem-vojnu-u-zapada-po-otboru-deneg-drug-u-druga/


PS. To vysvětluje, proč Nabulinina jako šéfka Ruské státní banky dostala další funkční období a proč Čubajs jako hlavní agent Západu teď utekl z Ruska.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!