Projev, který Vladimir Vladimirovič Putin přednesl před osmnácti lety v Mnichově, znamenal první systémovou a jasně formulovanou výzvu globalistickému unipolárnímu systému. Byl to začátek geopolitické revoluce, v jejímž čele stálo zpočátku výhradně Rusko, ale postupně se do klubu multipolarity přidaly i další mocnosti. Jako první následovaly Čína, Indie a Brazílie a později se přidaly i další země BRICS. Tím došlo k institucionalizaci multipolarity, kterou Putin obhajoval ve svém mnichovském projevu.
Dnes jsme na této cestě výrazně pokročili. Na Ukrajině vedeme válku proti globalismu a bojujeme konkrétně proti liberálně-globalistické ideologii. Multipolarita se stále více upevňuje a zviditelňuje, zejména prostřednictvím struktur, jako je BRICS, zatímco unipolární svět neustále směřuje ke svému úpadku - zejména po zahájení Trumpovy konzervativní revoluce ve Spojených státech. Trump i „trumpisté“ se samozřejmě budou snažit zachovat unipolární svět, ale v jiné podobě, založené na přímé americké hegemonii. Americký ministr zahraničí Marco Rubio však již uznal, že žijeme v multipolárním světě. Toto uznání je přesné a slibné.
Již v roce 2007 Putin ve svém mnichovském projevu zdůraznil nutnost dodržování Charty OSN. OSN je však organizací, která se formovala na základě výsledků Druhé světové války, kdy Rada bezpečnosti, rozdělení moci a její mechanismy byly formálně zakotveny v principech Vestfálského míru. OSN uznávala jako suverénní aktéry pouze národní státy.
Založení OSN také obsahovalo rozporuplnou formulaci: uznání jak práva každého národního státu na územní celistvost, tak práva národů na sebeurčení, což je princip, který ze své podstaty zpochybňuje suverenitu. Tato nejednoznačná formulace byla od té doby uplatňována v různých souvislostech a s různým významem. Bez ohledu na to si systém OSN zachoval bipolaritu spolu s malou částí nezařazených zemí. Celkově však odrážel zásadně bipolární světový řád.
Po rozpadu Sovětského svazu přestal bipolární svět existovat. Zpočátku se globalisté snažili vytvořit unipolární svět a dokonce navrhovali rozpuštění OSN ve prospěch vytvoření „Ligy demokracií“. Tato myšlenka se však nikdy institucionálně neprosadila, protože většina světa odmítla koncept sjednocení vazalských států pod nadvládou Západu. OSN byla naopak paralyzována a stala se reliktem dnes již neexistujícího bipolárního světového řádu. Nakonec se ani unipolární svět nedokázal institucionalizovat a stal se minulostí.
Nyní je třeba vybudovat nový světový řád založený na multipolaritě. Tato multipolarita musí najít nový výrazový rámec. Může být OSN restrukturalizována tak, aby odpovídala zásadám multipolárního světa? Pochybuji o tom, protože současná struktura OSN odráží kombinaci Vestfálského systému a ideologické bipolarity, kterou zavedla Jaltská konference a výsledky Druhé světové války. Od té doby však proběhlo mnoho válek, které změnily politickou mapu světa k nepoznání. Výsledkem je, že dnešní národní státy mají velmi asymetrickou úroveň suverenity a skutečné moci. Proto se domnívám, že OSN není schopna takové transformace nebo vývoje.
Nastal čas uvažovat o vytvoření nové mezinárodní organizace, která by odrážela vznikající podmínky multipolárního světa s vhodným rozdělením rolí v klíčových institucích. Jedním z možných kroků tímto směrem by mohlo být navázání dialogu mezi zeměmi BRICS jako vzorem multipolarity a Trumpovou Amerikou. Nakonec by se prostřednictvím zbytkového procesu mohla připojit i Evropa - až se konečně probudí a vystoupí z liberálně-globalistického blouznění, v němž se bohužel stále nachází.
Článek Putin’s Geopolitical Revolution vyšel na webu Arktos dne 10. února, 2025.